14-17 червня 2022 відбулося пленарне засідання групи FATF: підсумки

20 Червня 2022 08:06

14-17 червня 2022 відбулося пленарне засідання групи FATF, в якому взяли участь представники більш ніж 200 країн світу. Захід проводився в м. Берлін в гібридному форматі. Це було останнє засідання групи FATF під головуванням Німеччини – з 1 липня цього року представник Сінгапуру стає президентом FATF.

В заяві FATF стосовно російського вторгнення в Україну в тому числі зазначається про прийняття рішення щодо обмеження російського впливу в FATF, зокрема, заборона виконувати будь-які керівні або консультативні функції в організації, або брати участь в прийнятті рішень щодо розробки чи встановлення стандартів. Також заборони стосуються участі в процесі взаємних оцінок FATF, питаннях управління та членства – заборонено надавати оцінювачів або інших експертів для участі в експертних оцінках FATF.
FATF буде стежити за ситуацією та розглядатиме на кожному зі своїх пленарних засідань, чи існують підстави для скасування чи зміни цих обмежень.

Крім того, на пленарному засіданні серед іншого були розглянуті такі питання:

Обмін інформацією та захист даних
Фінансові установи бачать лише невеличку частину фінансової операції: вона може бути частиною складної схеми відмивання. В таких умовах обмін інформацією може бути ефективним рішенням, яке б допомогло фінансовим установам зрозуміти всю картину для оцінки та зменшення ризиків відмивання. Однак збір та використання персональних даних для таких цілей може викликати проблеми із захистом даних та конфіденційністю. В звіті, що вийде в липні, міститься інформація про досвід членів FATF щодо обміну інформацією в приватному секторі з урахуванням національних принципів захисту даних, конфіденційності та обміну інформацією.

Керівництво з ризик-орієнтованого підходу в сфері нерухомості
Четвертий раунд взаємних оцінок продемонстрував, що сектор нерухомості в цілому погано розуміє ризики відмивання. В той же час професіонали, які працюють у секторі нерухомості, від агентів з нерухомості до нотаріусів, відіграють важливу роль у запобіганні відмиванню злочинних активів шляхом купівлі нерухомості. Керівництво, що також вийде в липні, допоможе краще зрозуміти ризики відмивання коштів та фінансування тероризму в сфері нерухомості і вжити ефективних заходів для зменшення таких ризиків.

Оновлення щодо імплементації стандартів FATF стосовно віртуальних активів та постачальників послуг, вийде наприкінці червня
В звіті, зокрема, йдеться про дотримання принципів ідентифікації відправників і бенефіціарів переказів з віртуальними активами. Повільне впровадження нормативно-правових актів у багатьох країнах залишає значну прогалину, що робить цей сектор вразливим для злочинного використання. В звіті підкреслюється нагальна потреба в дотриманні країнами зазначених вище принципів.

Доступ до інформації про бенефіціарну власність
• Прозорість інформації про бенефіціара при проведенні фінансових операцій має вирішальне значення для припинення відмивання незаконних активів. У березні 2022 року FATF погодила більш жорсткі глобальні правила щодо бенефіціарної власності, зокрема, недопущення приховування незаконної діяльності через складні корпоративні структури чи юридичні особи. Це включає і вимогу щодо забезпечення збереження інформації про бенефіціарну власність у реєстрі або альтернативному механізмі такої ж ефективності. Наразі йде процес розробки керівництва із запровадження відповідних механізмів, що має на меті допомогти країнам виконати переглянуті вимоги FATF. На засіданні FATF було прийняте рішення про обговорення документу до завершення роботи над цим керівництвом у жовтні 2022 року.

• FATF розглядає поправки до Рекомендації 25 стосовно трастів та інших правових утворень. Ці зміни спрямовані на забезпечення збалансованого та узгодженого підходу до бенефіціарної власності в Рекомендаціях FATF. FATF публікує офіційний документ для обговорення та консультацій. Коментарі, думки приймаються до 1 серпня, 18:00 середньоєвропейського часу.

Стратегічні пріоритети
Відповідно до стратегічних пріоритетів, узгоджених міністрами FATF у квітні, робота FATF буде зосереджена на посиленні ролі повернення активів та міжнародного співробітництва у боротьбі з транскордонними фінансовими злочинами, такими як кібершахрайство, шахрайство та використання програм-вимагачів. FATF також працюватиме над посиленням використання аналізу даних та державно-приватного партнерства для ефективнішої боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму.
Поряд із цими актуальними проблемами, члени FATF продовжуватимуть зміцнювати надійність фінансового сектору шляхом своєчасного та ефективного виконання рекомендацій FATF, як це визначено функціями FATF. Це включає тісну співпрацю з регіональними органами за типом FATF для розширення їх можливостей і потенціалу.
1 липня FATF опублікує свої пріоритети діяльності під час головування Сінгапуру.

Джерело: https://www.fatf-gafi.org/