Круглий стіл “Регулювання небанківських фінансових ринків: Міжнародний досвід”

22 Листопада 2018 03:11

21 листопада 2018 р. Незалежна Асоціація банків України та Національний банк України провели круглий стіл на тему “Регулювання небанківських фінансових ринків: Міжнародний досвід” у якому прийняли участь представники Академії. У рамках програми круглого столу особливу увагу було приділено обговоренню законопроекту №2413а щодо консолідації функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг. Цей законопроект передбачає консолідацію нагляду за фінансовим сектором у двох регуляторів — Національному банку України та Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку, замість поточної системи трьох регуляторів. Світовий банк разом з Міжнародним валютним фондом вітає прийняття цього законопроекту, який, як очікується, відкриє двері для продуктивних змін у нереформованому небанківському фінансовому секторі.
«Протягом останніх чотирьох років Україна здійснила суттєві реформи у банківському секторі, однак практично нічого не було зроблено для реформування небанківської фінансової системи. Проблеми в цьому секторі дуже глибокі та, як наслідок, клієнти небанківських фінансових установ несуть серйозні та непотрібні ризики. Ці проблеми можуть бути усунені лише через фундаментальні реформи, включаючи реформу регуляторної системи фінансового сектора для забезпечення незалежного та ефективного нагляду за небанківським фінансовим сектором. Україна потребує здорового, диверсифікованого та стійкого фінансового сектора для ефективного сприяння економічному зростанню. Важливим кроком до цього напрямку є прийняття законопроекту №2413а, який запроваджує комплексну модель регулювання, котрої дотримуються більшість країн ЄС. Голосування за законопроект буде завтра, 22 листопада,» — заявила Сату Кахконен, Директор Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України.
«В той час, як реформа банківського сектора вже досягла хороших результатів, реформування небанківського фінансового сектора все ще відстає. Як наслідок, небанківський сектор не сприяє стійкому розвитку економіки. Ризики фінансової стабільності від нереформованого небанківського фінансового сектора значні. Надалі треба привести регулювання та нагляд у небанківському фінансовому секторі до міжнародних стандартів, як це відбувається в банківському секторі. Найбільш ефективним способом досягнення цього є консолідація регулюючих органів, перехід від трьох регуляторів фінансового сектора до двох. У зв’язку з цим ми вітатимемо розгляд та прийняття Верховною Радою так званого “Закону SPLIT” 22 листопада», — наголошує постійний представник МВФ в Україні Гьоста Люнгман.
В.о. директора департаменту стратегії та реформування НБУ Михайло Відякін розповів про основні елементи моделі регулювання цього ринку, а також запланований перехідний період для небанківських установ після ухвалення закону, який триватиме 12 місяців. Протягом цього терміну функції Нацкомфінпослуг будуть передані до Національного банку. Після закінчення перехідного періоду, потрібно буде ще 12 місяців адаптаційного періоду до запропонованих Національним банком змін.
«Необхідність ухвалення закону про «спліт» Національної комісії з регулювання ринків фінансових послуг залишається актуальною, оскільки він забезпечить зростання ринку небанківських фінансових послуг та рівня фінансової інклюзії, а також збільшить проникнення фінансових послуг серед населення. В іншому випадку, відповідні сегменти фінансового ринку будуть розвиватись повільніше, а відповідно темпи зростання української економіки будуть не такими високими, як би хотілось», — наголосила перший заступник Голови Національного банку Катерина Рожкова в ході круглого столу. При цьому вона нагадала, що бачення центрального банку з приводу регулювання цих ринків було викладено у проекті Білої книги «Майбутнє у регулюванні небанківського фінансового сектору».
«Місяць тому ми оприлюднили проект Білої книги, і хочу наголосити, що за весь час ми не отримали від учасників небанківських фінансових ринків жодних негативних зауважень. Єдине питання, яке цікавило учасників цього сектору – це питання гарантії імплементації викладених підходів та засад. Я можу запевнити, що Біла книга – це офіційна, погоджена Правлінням і командою наших фахівців, та публічно оприлюднена позиція незалежного центрального банку. Це і є гарантією», — наголосила Катерина Рожкова. В ході дискусії директор департаменту ліцензування Національного банку України Олександр Бевз нагадав всім присутнім про закладені у Білій книзі основні засади нового регулювання небанківського ринку: сегментація фінансових установ; гнучкий підхід до ліцензування; ризик-орієнтований пруденційний нагляд; корпоративне управління; підхід до залучення коштів широкого загалу. За його словами, цей документ є базисом, від якого можна відштовхуватись у майбутньому для регулювання ринків небанківських фінансових послуг.