Схеми: приховування бенефіціарної власності через зміну реальних бенефіціарних власників

29 Липня 2019 12:07

Держфінмоніторингом за результатами проведеного розслідування виявлено схему зміни номінальних утримувачів корпоративних прав як інструмент уникнення відповідальності за невиконання фінансових зобов’язань юридичної особи, організацію штучного банкрутства та приховування бенефіціарної власності.

Встановлено, що протягом двох днів Компаніями А та Б, які є власниками 92% акцій страхової компанії ПРАТ СК, було укладено з 6-ма фізичними та 4-ма юридичними особами низку типових договорів купівліпродажу акцій останньої. При цьому, продаж акцій здійснювався за ціною, значно меншою за ринкову вартість акцій. В результаті укладених угод частка кожного нового власника страхової компанії склала менше ніж 10%, що дало можливість згідно з законодавством не розкривати інформацію щодо власника істотного пакета акцій.

Покупці акцій ПРАТ СК мали ряд негативних ознак: юридичні особи зареєстровані в один і той же день лише за 10 днів до дати купівлі акцій та мають спільну адресу, одноосібний посадово-засновницький склад, фізичні особи не мають офіційно задекларованих доходів, кошти для придбання акцій внесено готівкою як поповнення власних рахунків та внесків до статутного капіталу юридичних осіб.

За інформацією, отриманою від правоохоронних та державних органів, встановлено, що надалі службові особи компанії ПРАТ СК уклали договори купівлі-продажу неліквідних цінних паперів з підприємствами з ознаками фіктивності та на підставі них вивели з компанії значну суму коштів.

Таким чином, приховування справжніх бенефіціарних власників через переведення акцій компанії ПРАТ СК на підставних фізичних та юридичних осіб здійснено з метою уникнення відповідальності за невиконання фінансових зобов’язань внаслідок штучного банкрутства та привласнення коштів страхувальників, сплачених компанії як страхові платежі.

Правоохоронним органом здійснюється розслідування за статтею 191 КК України.