Схеми: Використання збору коштів для фінансування тероризму із застосуванням соціальних мереж
05 Квітня 2019 02:04
Широка доступність та анонімність Інтернету поруч зі швидким поширенням соціальних мереж використовується терористичними угрупованнями для збору коштів у своїх прихильників по всьому світі. Терористичні організації широко використовують соціальні мережі та Інтернет для ведення пропаганди тероризму та встановлення контактів з прихильниками .
Часто збір коштів для підтримки тероризму й екстремізму здійснюється під виглядом законної благодійної або гуманітарної діяльності, і навіть створюються благодійні організації з цією метою. Збір грошових коштів може здійснюватися таємно або під прикриттям надання гуманітарної допомоги. Дуже часто особи, які здійснюють пожертви, не знають про кінцеву мету використання зібраних коштів.
Оголошення про збір коштів, як правило, розміщуються в соціальних мережах, на тематичних веб-сайтах, у спеціалізованих мережах та закритих форумах в Інтернеті, і розсилаються в приватних повідомленнях. Для приховування істинних цілей збору коштів і з метою уникнення блокування в таких оголошеннях часто не вказується прямо про те, що кошти збираються для ФТ. Замість цього використовуються завуальовані формулювання або вказується, що кошти збираються нібито на благодійні і гуманітарні цілі.
Оголошення про збір коштів і реквізити можуть розміщуватися не в текстовій формі, наприклад, у вигляді картинки або відео. Це унеможливлює виявлення такого роду оголошень за допомогою стандартних пошукових систем, а також ускладнює визначення сайтів, на яких розміщуються такі оголошення. Крім того, це ускладнює пошук зазначених оголошень за допомогою відомих реквізитів.
Переміщення зібраних коштів здійснюється в кілька етапів: зібрані гроші пересилаються в рамках серії електронних переказів, а потім знімаються готівкою для подальшого перевезення кеш-кур’єрами. Іноді готівку вносять на інші рахунки. Метою таких схем є розрив ланцюжка і приховування джерела грошей та їх кінцевих отримувачів.
♦ Громадянкою М у 2015 році за власною адресою було зареєстровано Громадську організацію О, на користь якої здійснювався збір коштів від фізичних та юридичних осіб через соціальні мережі для залучення коштів на підтримку осіб, що знаходяться в пенітенціарних закладах та підозрюються в злочинах проти основ національної безпеки.
♦Протягом 2016 року на банківські рахунки Громадської організації О фізичними особами внесено готівки у вигляді благодійних внесків у гривні на суму 1,1 млн. грн. та в іноземній валюті на суму, еквівалентну 0,1 млн. гривень.
♦Надалі, Громадською організацією О частина коштів була перерахована як застава за осіб, яким було висунуто обвинувачення в організації масових заворушеннях в Харківській і Одеській областях у 2014 році.
♦Залишок коштів з рахунків Громадської організації О був переведений Громадянкою М у готівку.