Освітню місію Академії фінансового моніторингу започатковано 13 грудня 2004 року розпорядженням Кабінету Міністрів України №899-р, в якості Навчально-методичного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванням тероризму (скорочено – Навчально-методичний центр Держфінмоніторингу України).
Наприкінці 2017 року на виконання Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», а також з метою реалізації Стратегії розвитку системи запобігання та протидії на період до 2020 року, Навчально-методичний центр Держфінмоніторингу України було реформовано в Академію фінансового моніторингу.
За час функціонування Академії понад 23 000 спеціалістів із питань фінансового моніторингу покращили свою фахову підготовку.
Викладачі Академії є визнаними експертами з розробки та впровадження політики в сфері ПВК/ФТ.
Об’єднання інтелектуальних ресурсів понад 50 учасників системи фінансового моніторингу в Україні, для яких Академія стала об’єднуючим освітнім хабом, посилює цікавість фахових навчальних заходів.
Двадцятирічну діяльність Академії фінансового моніторингу окреслено трьома функціональними етапами становлення (2004-2010), інтенсивного розвитку (2011-2020) та стабільного освітнього процесу в умовах пандемії та воєнного стану (з 2021 року).
Під час етапу становлення підвищено кваліфікацію понад 2000 фахівців, а також, зокрема:
Суттєве зростання чисельності осіб які підвищили свою фахову кваліфікацію у сфері фінансового моніторингу відбулося на етапі інтенсивного розвитку. На цьому етапі розвитку Навчально-методичний центр Держфінмоніторингу України було реформовано в Академію фінансового моніторингу. Академія надала якісні освітні послуги 15178 представникам суб’єктів державного фінансового моніторингу й працівникам правоохоронних і судових органів, відповідальним особам суб’єктів первинного фінансового моніторингу. Також реалізовано:
Пріоритетом етапу стабільного освітнього процесу Академії фінансового моніторингу є забезпечення безперебійного освітнього процесу з підвищення кваліфікації фахівців системи запобігання та протидії в умовах пандемії та воєнного стану, покращення якості фахових навчальних курсів і семінарів, адаптованих під актуальні потреби системи ПВК/ФТ, розширення ефективної співпраці з національними та міжнародними партнерами.
За період 2021-10 місяців 2024 року в Академії фінансового моніторингу забезпечено безперервний освітній процес підвищення кваліфікації в умовах воєнного стану й карантину для 6590 представників правоохоронних, розвідувальних, судових та інших органів державної влади та відповідальних осіб суб’єктів первинного фінансового моніторингу, а також:
Сучасний та інноваційний підхід Академії у підвищенні кваліфікації високо оцінено Національним агентством України з питань державної служби. В 2023 році Академія фінансового моніторингу здобула перемогу в конкурсі «Кращі практики впровадження освітніх інновацій у системі професійного навчання державних службовців, голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників посадових осіб місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад», що відбувся за підтримки Програми Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні».
В 2024 році Академія підтвердила свій статус передового закладу освіти, вдруге здобувши перемогу в конкурсі кращих практик впровадження освітніх інновацій в систему професійної освіти представників публічного сектору.