Третя панель Форуму «Фінансовий моніторинг в Україні: виклики та перспективи»: про що йшлося
14 Листопада 2024 05:11
«Особливості боротьби з легалізацією (відмиванням) майна, одержаного злочинним шляхом» – таку назву мала третя панель Форуму «Фінансовий моніторинг в Україні: виклики та перспективи», відеозапис якої можна знайти на сторінці заходу.
Деякі акценти від доповідачів:
Аліна Білик, начальник управління фінансових розслідувань у сфері грошового обігу Департаменту фінансових розслідувань Державної служби фінансового моніторингу України, розповіла про роль фінансового моніторингу в боротьбі з відмиванням грошей, підкресливши важливість ефективної взаємодії з правоохоронними органами та обміну інформацією. Вона зазначила, що інформація та можливість її отримати є одним з головних факторів, що обумовлює результативне фінансове розслідування та підкреслила, що в поточному році відбувся значний приріст підозрілих фінансових операцій у порівнянні з минулими роками. Також існує потреба в оновленні індикаторів підозрілих операцій, що дозволить швидше ідентифікувати ризиковані фінансові дії та реагувати на них. Ще один акцент стосувалася вдосконалення підготовки персоналу та покращення автоматизації процесів у сфері фінансового моніторингу, що може допомогти уникнути помилок та неефективного використання часу.
Костянтин Овчаров, заступник керівника Департаменту Бюро економічної безпеки України, повідомив, що наразі в Україні немає законодавчого визначення фінансового розслідування, але проводиться робота над відповідним регламентом. Він розповів, як бюро отримує від Державної служби фінансового моніторингу узагальнені матеріали, які служать підставою для кримінальних проваджень. При розслідуванні злочинів, пов’язаних із відмиванням грошей, Бюро економічної безпеки застосовує ризик-орієнтований підхід. Для цього розроблено профілі ризику, що допомагають виявляти ознаки злочинів, таких як привласнення майна, здобутого злочинним шляхом. Костянтин Овчаров також акцентував увагу на ризиках, пов’язаних з використанням віртуальних валют, які досі законодавчо не врегульовані та часто застосовуються для легалізації незаконних доходів, та необхідність міжнародного співробітництва в цьому напрямі.
Олександр Скомаров, керівник Другого Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України, наголосив на ефективній співпраці з Державною службою фінансового моніторингу. Одним із напрямів роботи НАБУ є розслідування злочинів, передбачених статтею 209 Кримінального кодексу, коли злочинні доходи трансформуються через легальні операції в інше майно. Він розповів про класичний підхід розслідування легалізації доходів через корупційні злочини, а також про перспективний напрямок – розслідування безпредикатної легалізації. Олександр Скомаров пояснив, що такі випадки стають важливими як в Україні, так і в країнах ЄС, зокрема при взаємодії з іншими правоохоронними органами для ідентифікації фінансових ланцюгів та збору доказів.
Михайло Шумак, заступник начальника управління — начальник 1 відділу 8 управління Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, акцентував на змінах у структурах злочинності. Він відзначив, що фіктивні підприємства більше не є основним способом відмивання грошей, і натомість з’являються складніші схеми, включаючи використання корпоративних прав та інвестиційних фондів та інших інструментів. Під час доповіді наводились приклади, коли банк проводив великі суми коштів за кордон через прогалини у санкційній політиці, а іншим прикладом був випадок виведення коштів через підставні угоди також за допомогою банківської установи, що свідчить про необхідність більшого контролю за фінансовими операціями. Михайло Шумак підкреслив необхідність вдосконалення фінансового моніторингу банками, зазначивши, що наразі фінансова розвідка стає важливою ланкою для запобігання витоку коштів за кордон.
Анатолій Тарасюк, заступник керівника управління Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань, зазначив, що бюро працює з найвищими посадовцями та правопорушеннями в сфері національної безпеки, включаючи розслідування фактів легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом. ДБР активно взаємодіє з іншими міжнародними та національними структурами, такими як АРМА і Європол, для виявлення незаконно здобутих активів. Ефективною є співпраця з Держфінмоніторингом та Академією фінансового моніторингу, зокрема, в проведенні тренінгів для представників ДБР. Він зазначив, що за 2024 рік ДБР виявило і передало в управління держави активи на суму понад 7 млрд грн. Упродовж 2024 року було відкрито низку гучних справ, пов’язаних із легалізацією коштів колишніми посадовцями, керівниками банків та іншими впливовими особами.