Матеріали Форуму “Фінансовий моніторинг в Україні: виклики та перспективи” доступні для ознайомлення
07 Листопада 2024 11:11
17 жовтня 2024 року відбувся Форум «Фінансовий моніторинг в Україні: виклики та перспективи», який об’єднав представників державного, приватного та громадського секторів і був присвячений обговоренню актуальних проблем фінансового моніторингу в Україні.
Як і обіцяли, починаємо публікацію матеріалів Форуму. Із задоволенням ділимось з вами матеріалами першої з п’яти панелей цього унікального заходу, яка мала назву «Актуальність проблеми протидії відмиванню коштів у сьогоденній Україні».
Про що говорили:
Ольга Василевська-Смаглюк, народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, наголосила на зв’язку між боротьбою з корупцією та боротьбою з відмиванням доходів. Вона підкреслила, що корупція несе не лише внутрішні загрози для країни, а й може суттєво вплинути на обсяг міжнародної допомоги Україні. Також під час промови було наголошено на важливості просвітницької роботи, що сприяє розумінню громадськістю необхідності комплексної боротьби з корупцією та відмиванням коштів.
Денис Улютін, перший заступник Міністра фінансів України, зосередився на приведенні українського законодавства до норм та регуляцій Європейського Союзу в частині фінансового моніторингу та санкційної політики. Він підкреслив важливість підтримки та захисту здобутків національної системи запобігання та протидії, і також наголосив на важливості популяризації ідей запобігання та протидії серед громадськості.
Дмитро Олійник, заступник Голови Національного банку України, зазначив важливість ризик-орієнтованого підходу в банківській системі та необхідність ретельної оцінки клієнтів, оскільки в деяких випадках ризики співпраці можуть перевищувати потенційні доходи. Він навів приклади недоброчесного використання банківських продуктів з метою шахрайства та відмивання коштів, а також назвав суттєвим викликом обсяг операцій з криптоактивами, які в Україні ще не врегульовані.
Семен Кривонос, директор Національного антикорупційного бюро України, розповів про ефективну практику використання матеріалів Держфінмоніторингу в розслідуваннях легалізації коштів, здобутих внаслідок вчинення корупційних злочинів. Також він згадав про необхідність автоматизації та прискорення обміну інформацією між службами з метою оперативного реагування на інформацію про підозрілі фінансові операції, пов’язані з корупційними злочинами.
Сергій Перхун, в.о. директора Бюро економічної безпеки України, підкреслив аналітичну функцію Бюро економічної безпеки, яка спрямована на попередження економічних злочинів, зокрема відмивання коштів, і також підкреслив важливу роль, яку відіграють узагальнені матеріали Держфінмоніторингу. Він навів приклад розслідування схеми “міскодингу”, внаслідок якої державі було завдано збитків на 5,7 млрд. грн. Ефективність розслідування була обумовлена співпрацею представників Бюро з колегами з Нацбанку, Держфінмоніторингу, Служби безпеки України та інших правоохоронних органів. Під час доповіді також було наголошено на важливості розвитку інформаційних технологій, які дозволяють реагувати на незаконну діяльність та припиняти її.
Ігор Гаєвський, перший заступник Голови Державної служби фінансового моніторингу України, відзначив зміну парадигми фінансового моніторингу від системи до середовища, в якому командна робота є основою виконання функцій і досягнення цілей. Він підкреслив важливість державно-приватного партнерства та ефективний діалогу в цьому середовищі. Також Ігор Гаєвський акцентував увагу на превентивному підході у фінансовому моніторингу, зазначивши, що простіше не допустити потрапляння “брудних” коштів у фінансову систему, ніж боротися з наслідками їхнього проникнення. Він наголосив на важливості цифровізації процесів та використання технологій штучного інтелекту для підвищення ефективності фінансового моніторингу.
Матеріали – за посиланням >>