Виклики у регулюванні та нагляді у сфері фінансового моніторингу: матеріали другої панелі Форуму «Фінансовий моніторинг в Україні: виклики та перспективи»

11 Листопада 2024 03:11

Продовжуємо ділитись матеріалами Форуму «Фінансовий моніторинг в Україні: виклики та перспективи», в рамках якого представники державного, приватного та громадського секторів обговорювали тенденції та проблеми фінансового моніторингу в Україні.

Друга панель мала назву «Виклики у регулюванні та нагляді у сфері фінансового моніторингу», і йшлося в ній про таке:

Анна Липська, директор Департаменту фінансового моніторингу Національного банку України, наголосила на багатогранній ролі Національного банку: не лише як регулятора, а й як методичної та освітньої платформи. Вона підкреслила важливість системного підходу до фінансового моніторингу та необхідність підвищення культури його сприйняття серед клієнтів і піднаглядних суб’єктів. Фінансовий моніторинг, за її словами, – це шлях до прозорого, легального бізнесу. Особливу увагу було приділено впровадженню ефективної автоматизації та контролю за внутрішніми процесами як у банківському, так і в небанківському секторах. Вона також зауважила, що постійні зміни в регулюванні й управлінні фінансовим моніторингом є природною відповіддю на динамічні умови сучасності. Анна Липська підкреслила важливість регулярного навчання та роз’яснювальної роботи для ефективної протидії відмиванню коштів.

Юрій Конюшенко, директор Департаменту забезпечення координаційно-моніторингової роботи Міністерства фінансів України, зазначив, що Міністерство фінансів, як регулятор, зосереджується на залученні піднаглядних суб’єктів до системи фінансового моніторингу, зокрема за допомогою автоматизації процесів. Одним з ключових викликів, на думку представника Мінфіну, є встановлення всіх піднаглядних СПФМ, зокрема враховуючи специфіку входження в професію. Застосування ризик-орієнтованого підходу та його автоматизація є ключовим як для Міністерства фінансів при здійсненні нагляду, так і для діяльності СПФМ. Він також підкреслив роль комунікації з бізнесом і важливість адаптації системи під конкретні ризики та специфіку кожного сектора, включно з азартними іграми та бухгалтерією.

Віра Бондаренко, директор Департаменту нотаріату Міністерства юстиції України, розповіла про специфіку фінансового моніторингу серед суб’єктів регулювання Міністерства, зокрема, роль нотаріусів в дотриманні санкційного законодавства. Важливою роллю Міністерства юстиції є роз’яснювальна робота серед піднаглядних суб’єктів щодо їх позиції та функції в системі фінансового моніторингу. Вона також підкреслила ключову роль автоматизації як для державного, так і приватного секторів, тому що це дозволяє уникати суб’єктивізму в роботі, а також зводити до мінімуму можливості помилок в роботі.

Олег Мисюра, директор департаменту фінансового моніторингу та проведення інспекцій Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, звернув увагу на тенденцію зниження активності серед професійних учасників ринку та підкреслив, що оцінка секторів має враховувати не лише технічні аспекти, а й ефективність роботи. Він підтримав тезу Держфінмоніторингу щодо важливості державно-приватного партнерства як дієвого інструмента взаємодії між регуляторами та суб’єктами первинного фінансового моніторингу. Олег Мисюра також наголосив, що впровадження автоматизації та використання технологій штучного інтелекту може значно підвищити ефективність системи запобігання та протидії. Крім того, він закликав до налагодження ефективного обміну інформацією між регуляторами та застосування штучного інтелекту для моніторингу підозрілих операцій.

Відеозапис другої панелі

Всі матеріали знаходяться тут: https://finmonitoring.in.ua/aml_forum_1024/